CHEMICKÉ LÁTKY ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ

SULFÁTY

Sulfáty jsou velmi časté látky v jarech, úklidových prostředcích, ale bohužel taky v šamponech, pěnivých gelech a zubních pastách, prostě tam, kde potřebujeme, aby výrobek pěnil. Jedná se totiž o průmyslová pěnidla. Bohatě pění, dobře čistí a zanechávají pocit lehkých vlasů. Na druhou stranu však nadměrně vysušují a dráždí pokožku. Vlasy tak slábnou a vypadávají, pokožka vlasů svědí a šupinatí. Kosmetické přípravky na pleť často způsobují alergie a ekzémy.

Příklady látek: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES)

PEGY (PolyEthylenGlykoly)

Polyethylenglykoly jsou velkou skupinou látek, které se vyrábí většinou z ropy. PEGy fungují jako emulgátory (spojují olej s vodou), pění, čistí a zvyšují prostupnost pokožky pro další látky. Hodně tedy záleží na ostatních látkách výrobku, kterým PEGy usnadní vstřebání do pokožky. Najdete je často v šamponech, mycích gelech, sprchových a odličovacích olejích, pleťových krémech a sérech. Testy potvrdily, že se ve větším množství jedná o karcinogenní a zdraví škodlivé látky, které navíc zatěžují životní prostředí. V malém množství mohou způsobovat podráždění pokožky a alergie.

Příklady látek: PEG-40 (60) Hydrogenated Castor Oil, Pentylene Glycol, PEG-20 Castor Oil, PEG-40 Sorbitan Peroleate

PARABENY

Parabeny jsou strašáci, o kterých už jste jistě slyšeli. Jedná se o konzervanty, prodlouží tedy životnost výrobku. Působí dobře proti plísním, bakteriím a jiným mikroorganismům. Výrobky díky parabenům vydří déle otevřené. Zní to dobře, bohužel vědecké průzkumy ukazují, že parabeny se hromadí v mízních uzlinách a spekuluje se o tom, jestli mohou způsobovat rakovinu, protože se chovají jako ženské hormony – estrogeny. Mnoho pitvaných nádorů totiž parabeny obsahovaly. Parabeny navíc mohou způsobovat alergie a zatěžují životní prostředí. Mnoho paraběnů již bylo zakázáno.
Parabeny bývají nahrazovány fenoxyetanoly. Co do vlastností, velký rozdíl mezi parabeny tam není. Výrobcům jde spíš o to nahradit strašáky parabeny látkou, kterou koneční uživatelé ještě neznají nehledě na její vlastnosti.

Příklady látek: Methylparaben (E 218), Ethylparaben (E 214), Propylparaben (E 216), Butylparaben (nemá E kód)

HLINÍK

Hliník je hojně využíván v deodorantech a antiperspirantech. Hliník ucpává potní žlázy a nanáší se do podpaží, kde jsou lymfatické uzliny. To pak může mít spojitost s rakovinou prsu. Více o problematice hliníku v deodorantech a antiperspirantech se dočtete zde.

Příklady látek: Cl+číslo, Aluminium

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.